Kuidas muuta raamatute lugemine harjumuseks

Üks uue aasta lubadusi, mida inimesed ei kipu täitma, on raamatute lugemine. Enamus meist on lubanud endamisi, et kavatsevad lugeda tuleval aastal teatud hulga raamatuid, kuid ikka ja jälle jääb see lubadus unarusse.

Raamatute lugemine on kasulik aga mitmetel põhjustel, alates sellest, kuidas see võib sulle õpetada uusi oskuseid kuni selleni, kuidas sa võid leida inspiratsiooni või motivatsiooni. Selle kõige saavutamiseks tuleb aga raamatuid lugeda regulaarselt.

Kui sul on olnud raskuseid lugemisharjumuse tekitamisega, võid lugeda alljärgnevaid nippe, mis aitavad sul loodetavasti võtta raamatuid näppu tihemini.

1. Pane paika eesmärk

Selleks, et tekitada lugemisharjumus, peab sul kõigepealt olema ka teatud eesmärk, mille poole üldse pürgida.

Mõtle esmalt sellele, miks sa üldse soovid rohkem raamatuid lugeda. Kas sa soovid seda selleks, et teatud eluvaldkonda parandada? Leida inspiratsiooni? Kui sa leiad konkreetse põhjuse, on ka lihtsam eesmärgi poole pürgida.

Iga inimese eesmärk võib olla täiesti erinev. Mõne jaoks on mõistlik eesmärk lugeda aastas 12 raamatut, mõni soovib lugeda kuu jooksul 5-6 raamatut. Pane paika selline eesmärk, mis tundub sinu jaoks saavutatav ning alusta sammhaaval.

2. Tee lugemismaterjalist nimekiri

Kui eesmärk on paika pandud, on järgmine samm panna paika ka konkreetsed raamatud, mida lugeda. Kirjuta üles nimekiri teostest, mida kindlasti tahaksid lugeda, kui sul ei ole ideid, siis küsi soovitusi sõpradelt ja tuttavatelt.

Selline nimekiri aitab hoida eesmärgil paremini silma peal, kuna oled organiseeritud ning oled pannud ka juba pisut mõttejõudu lugemistegevusse. Tihti võib eesmärgi täitmine jääda toppama selle taha, et mõtled, kuidas ei tea, mida võiks lugeda. Kui sul on aga konkreetne nimekiri võtta, ei ole võimalik sellist vabandust kunagi kasutada.

3. Loe iga päev natuke

Ükski harjumus ei teki üleöö – selle jaoks on vaja harjutada ning mis oleks parem viis harjutamiseks, kui tegeleda lugemisega iga päev! Loe iga päev vähemalt 10-20 lehekülge, isegi kui sul on kiire – nii oled alati keskendunud eesmärgile, kuna tead, et üks su päeva ülesannetest on ka natuke lugeda. Enne, kui sa arugi saad, on lugemine muutunud tavapäraseks harjumuseks, mis tuleb sama naturaalselt nagu hingamine.

Pea seejuures meeles, et loeksid mõttega, mitte kiirustades. Niiviisi on tegevusest ka kasu – pole mõtet harjutada, kui loed iga päev üksnes selle pärast, et eesmärk täita.

4. Pane paika lugemisaeg

Mis puudutab igapäevast lugemist, siis pane paika nädalaks/kuuks teatud ajad, mil sa loed oma nimekirjas olevat raamatut. Selleks ajaks pane ära kõik võimalikud segavad faktorid nagu telefon ja muu taoline ning keskendu lihtsalt täielikult raamatule. Alustuseks võid lugeda kas või 30-40 minutit. Mis on oluline, on alati lugemisajast kinni pidada – just nii saabki tekkida harjumus.

5. Otsi endale lugemissemu

Vahel võib olla väga raske end üksi tagant utsitada, kuid kui sul on sõber, kes tuletab sulle pidevalt eesmärke meelde ja hoiab silma peal sinu lugemisharjumusel, on ka selle võrra väiksem tõenäosus, et lähed rajalt kõrvale. Pluss, sõbraga koos on lugemine palju lõbusam, kuna saad vahetada mõtteid. Võid isegi otsida mõne raamatuklubi või -grupi, et veelgi laiemalt suhelda – niiviisi on peaaegu võimatu oma eesmärkide täitmisest kõrvale hiilida.

Ühegi harjumuse tekkimine pole lihtne. Lugemine on mõnes mõttes nagu trennitegemine – me kõik lubame sellega tegeleda, aga lõpuks anname ikkagi alla. Tee endale teene ning võta see harjumus käsile: lugemine toidab su hinge süvitsi ning annab sulle teadmiseid ja oskuseid, mida sul enne ei olnud.