Kuidas lugeda raamatuid õigesti
Pole mingi saladus, et lugemine kui selline on tänapäeval tohutult muutunud. Enam ei loeta nii palju paberraamatuid – selle asemel võetakse näppu hoopis tahvelarvuti. Enamike elustiil on nii kiire, et raamatuid loetakse nö möödaminnes, lehitsedes läbi ning lugedes ainult pealkirju või kokkuvõtteid.
See ei ole aga selgelt kõige õigem viis. Samas aga on arusaadav, et maailm muutub, seega muutuvad ka inimeste harjumused. Kuidas siis lugeda rahulikult raamatuid nii, et saad siiski kogu sisu täies mahus loetud nii, et sellest on ka midagi kasu? Siin on mõned mõtted, mis aitavad sul paremini lugeda.
1. Vali õige raamat iga olukorra jaoks
Paljud inimesed on vältinud lugemist täielikult lihtsalt seetõttu, et neil ei ole näiliselt piisavalt palju aega. On selge, et alati ei ole võimalik leida tundide kaupa aega, et lihtsalt maha istuda ja raamat kätte võtta.
Selle olukorra lahendamiseks on mõistlik kategoriseerida lugemismaterjali vastavalt sellele, palju sul mingil hetkel aega on. Näiteks, lühikese ajaperioodi jaoks (nagu bussi ootamisel) on hea lugeda artikleid. Kui tahad lugeda midagi, mis ei vaja niivõrd suurt keskendumist, võid seda teha audioformaadis. Nö raskem lugemine võiks aga siis jääda nendeks hetkedeks, mil sul on aega, et rahulikult lugeda – nagu näiteks õhtul pärast tööpäeva või pika lennu ajal.
2. Muuda lugemine igapäevaseks harjumuseks
Igapäevane lugemisharjumus on igas mõttes kasulik – see suurendab su loomingulisust, aitab avardada maailmavaadet ning vähendada stressi. Parim viis, kuidas raamatust kogu sisu kätte saada ning ka sellest midagi õppida, on lugeda regulaarselt – pole ju eriti kasulik lugeda raamatut, kui loed 10 lehekülge kuu alguses ja 10 lehekülge kuu lõpus.
Selgita välja, milline lugemisaeg on päeva jooksul sinu jaoks parim. Mõnele inimesele sobib lugeda hommikul pärast ärkamist, mõni eelistab lugeda enne uinumist. Piisab sellest, kui loed kas või 30 minutit iga päev – see on juba küllaga palju selleks, et lugemispisik sind nakataks.
3. Jaga lugemist teistega
Kas oled kunagi pajatanud sõpradega eelmine õhtu televiisorist nähtud seriaali episoodi üle? Miks ei peaks siis ka raamatud olema midagi, mille teemal sõpradega vestelda? Kui sa lõpetasid just mõne hea raamatu, jaga seda ka sõpradega ning vastupidi – võta agaralt vastu sõprade soovitusi. Loetust rääkimine aitab ka paremini aru saada sisu ning kinnistab õpitut paremini.
4. Ära unusta raamatut kohe
Kõige halvem asi, mida sa saad teha, on lehitseda raamat läbi ja liikuda kohe järgmise juurde. Niiviisi unustad sa koheselt ära kogu loetu ning sellest ei ole lihtsalt mingit kasu.
Selle asemel võta hoopis aega selleks, et pisut rohkem mõelda raamatust. Kirjuta näiteks lugemise ajal üles märkmeid või kirjuta kas või ümber põnevaid või kasulikke lõike ja lauseid. Kui sulle meeldib ka ise kirjutada, võid hoopis kirjutada väikese loo loetu põhjal või kirjutada, mida sa õppisid raamatust – võta seda nagu väikest esseed. Kui raamatust on välja antud filmiversioon, tasub minna vaatama ka filmi, et näha, millised on olnud filmi ja raamatu erinevused.
Oluline on see, et sa ei unustaks lihtsalt raamatut kohe. Selleks, et midagi raamatust õppida, tuleb teadmiseid kinnistada.
Traditsiooniline raamatuformaat on kahtlemata hääbumas ning selle asemel kannavad inimesed endaga kaasas sadu raamatuid digitaalses formaadis. Selle asemel, et lugeda, me hoopis kuulame või vaatame. Lisaks formaadi muutumisele on muutunud ka see, kuidas me elame – me kiirustame ja üritame iga hinna eest kiirelt lõppu jõuda, nautimata kogu teekonda.
Ära tee samu vigu. Võta lugemiseks rohkem aega ning suhestu raamatutega süvitsi. Nii on sellest ka rohkem kasu.