Põhjused, miks iga päev tuleks lugeda raamatuid

Lugemisharjumused on muutunud. Paljude jaoks on peamine igapäevane lugemismaterjal Delfi pealkirjad või Facebooki uudisvoog. Millal sa aga viimati mõnda reaalset raamatut lugesid?

Kui sa oled üks neist, kes on raamatute lugemise unarusse jätnud, leiad alljärgnevalt mitmeid veenvaid põhjuseid, miks tasuks raamatuid lugeda lausa igapäevaselt.

1. Vaimne stimulatsioon

Kui teleka vaatamisel kipub mõistus üsna krimpsu minema ja ei ole kõige aktiivsem, siis lugemine hoiab mõistust teravana, kuna töötled pidevalt informatsiooni. Just nagu trenni tehakse lihaste jaoks, on ka ajul vaja trenni ning lugemine on selle jaoks täiuslik. Mis veelgi enam, igapäevane lugemine võib aidata vähendada dementsuse riski – seda on tõestanud mitmed uuringud.

2. Vähem stressi

Lugedes mõnda põnevat raamatut lülitad sa end täiesti välja igapäevaelu muredest, elades hoopis kaasa raamatu tegelastele ning viies end mõnda teise maailma. Ükskõik, kui stressirikas su elu ka muidu ei ole, lugemine on üks parimaid viise, kuidas stressi vähendada ning natukeseks lõõgastuda.

3. Rohkem teadmiseid

Kust mujalt tulevad teadmised, kui ikka raamatutest! Mida rohkem on sul teadmiseid, seda rohkem on sul võimalusi – sa ei tea kunagi, millal õpitud teadmised kasuks tulevad! Teadmised on midagi, mida ei saa mitte keegi kunagi sinult ära võtta. Teist sellist vara maailmas ei ole!

4. Laiem sõnavara

Suur sõnavara tuleb kasuks igas eluvaldkonnas – ükskõik, milline pole ka sinu amet, kõneosavus on kasulik oskus, aidates sul lahendada raskeid olukordi või tuues rohkem võimalusi. Mida rohkem sa loed, seda laiem on ka su sõnavara – paratamatult hiilivad sõnad su igapäevasesse sõnavarasse.

Muide, lugemine on ka hea viis, kuidas õppida selgeks uusi keeli. Pole sugugi kummaline kuulda, kuidas mõni inimene on õppinud keele selgeks üksnes tänu raamatutele või on parandanud oma keeleoskust tänu lugemisele.

5. Parem mälu

Nagu eelnevalt mainitud, hoiab lugemine mõistuse teravana. Üks omadustest, mis on sellega seotud, on mälu. Raamatu lugemisel tuleb pidevalt meeles hoida erinevaid tegelasi või fakte, mis on kogu loo sisus olulised, seega töötab su mälu pidevalt. Mida rohkem loed, seda rohkem saab su mälu töötada ning seda paremaks see ka muutub!

6. Parem keskendumisvõime

Keset tänapäevast internetimaailma on inimeste keskendumisvõime vähenenud drastiliselt – pidevalt tegeletakse kümne erineva asjaga, igaühele panustatakse vaid õige pisut tähelepanu. Selline käitumine muudab aga elu närviliseks ning vähendab ka produktiivsust, kuna mõte jookseb pidevalt mitme asja vahel.

Raamatu lugemisel on aga kogu tähelepanu keskendatud ühele ülesandele – lugemisele ja süvenemisele. Kui harjutad iga päev lugemist, märkad ka tasapisi, kuidas su keskendumisvõime paraneb muudes elu aspektides.

7. Tugevam analüüsioskus

Kui loed mõnda ilukirjanduslikku raamatut või kriminovelli, mõtled pidevalt sellele, kuidas lugu lõppeda võib. See tähendab, et su mõistus tegeleb pidevalt analüüsimisega, üritades leida seoseid.

Sama analüüsioskus on eluliselt vajalik ka igapäevaelus, aidates saada paremaid võimalusi või isegi tõusta karjääriredelil.

8. Soodne meelelahutus

Lugemine on üks kõige soodsamaid meelelahutusi. Raamatud võivad olla küll üsna kallid kohati, kuid alati on võimalik minna raamatukokku ja rentida raamatuid täiesti tasuta. Enamikes Eesti raamatukogudes on olemas kõik teosed, mida vähegi võiksid soovida lugeda – alates vanadest klassikutest kuni uute teosteni.

Kui sul ei ole raamatukogu läheduses, on alati variant lugeda raamatuid PDF-i versioonis või kuulata audioraamatuid. Amazonis on pidevalt suuri soodustusi ning paljud teosed on isegi täiesti tasuta audioversioonis.

Veelgi enam, üks korralik raamat annab meelelahutust tundideks või isegi päevadeks – sama ei saa öelda näiteks kinoskäigu kohta. Niiviisi on lugemine üks kõige soodsamaid meelelahutusviise, mis on samas ka rikastav ning parandab su elukvaliteeti igas mõttes. Mida veel võiks tahta?